26-05-2020
Forum

Ana Sayfa / Dünyadan Haberler / AB`de karsi deklarasyon toplantisi yarin

Ingiltere`nin Cardiff kenti yakinlarindaki Newport kasabasinda gecen hafta yapilan toplantilarda, Turkiye`nin Kibris konusunda yayimladigi deklarasyona yanit vermek amaciyla duzenlenen gorusmelerde sonuc alinamamisti.
AB bakanlari, konunun Bruksel`deki buyukelciler seviyesinde yapilacak toplantilarda bir kez daha ele alinmasini kararlastirmislardi.
Disisleri Bakani ve Basbakan Yardimcisi Abdullah Gul, gecen hafta yapilan toplantilarda, AB`li muhataplarina, taslakta Turkiye icin kabul edilemeyecek unsurlar bulundugunu bildirmisti.
Basina sizan taslakta, AB`nin, Turkiye`den, uyum protokolunu butun uye ulkeleri de kapsayacak bicimde, ayrimcilik gozetmeden uygulamasini bekledigi ifade ediliyor. Taslakta, ulasim imkanlari da dahil olmak uzere mallarin serbest dolasimi uzerindeki engellerin kaldirilmasi cagrisinda bulunuluyor.
Taslakta, uyum protokolunun uygulanmasinin AB tarafindan 2006 yilinda yakindan izlenecegi ve degerlendirilecegi kaydediliyor.
AB`nin 1 Mayis 2004 tarihinde Kibris Rum kesimini uyelige kabul ettigi belirtilen taslakta, birligin adada tanidigi ulkenin uluslararasi hukuka gore Rum kesimi oldugu ifade ediliyor.
Taslakta, AB`nin, Turkiye`nin birligin tum uyeleriyle hukuki iliskileri en kisa surede normallestirmesine verdigi oneme atifta bulunuluyor.
Turkiye`nin, BM Genel Sekreteri Kofi Annan`in sorunun kapsamli cozumu icin gosterecegi cabalara verecegi destegin not edildigi taslakta, AB`nin de kalici cozumun bolgedeki iliskilerin uyumuna, istikrara ve barisa katkida bulunacagi konusunda hemfikir oldugu kaydediliyor.
Taslakta, Turkiye`nin AB ile yukumluluklerini yerine getirmemesi halinde ilgili bolumlerin muzakereler sirasinda gorusmeye acilamayacagi belirtiliyor.
Milliyet

06.09.2005 19:01, 1722 kez okundu 0 kez tavsiye edildi.

Diğer Yazılar
Tarihi Rodos Adasında Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalan tarihi eserler tahrip ediliyor
Mısır`da `Badem gözlü` dev bir heykel ortaya çıktı
Çin’de Türk Pavyonu rekora koşuyor
İtalyada`ki deprem uzaydan böyle görüntülendi
Amerika'da esrarengiz virüs paniği
Balinalar neden intihar ediyor
BM ye göre Dünya Goril Yılı Başladı
İklim değişikliğinin etkileri silsile halinde devam
Dubai de Hizmet : Plaj kumu soğutuluyor
NASA ya göre buzulların durumu
ABD’de Tanrı’ya karşı açılan dava reddedildi
WFP`ye göre K. Kore’de açlık tehlikesi var
Kelime bulma oyunu Scrabble 60 yaşında
Chavez, Sean Penn’e boru hattı gezdirdi
Bu fotoğraf Atina'yı karıştırdı
İran’da casus güvercin avı
İngiltere`de kaybolan kedi 9 yıl sonra evine döndü
ABD’nin en büyük bankası battı
Kongo`da futbolda büyü kavgası
Fas krali, 33 bin kisiye af cikardi
Etiketler :

Foto Galeri