18-06-2018
Forum

Ana Sayfa / Bilim ve Teknoloji / YiNE UFO iDDiASI...

YiNE UFO iDDiASI... FAKAT BU SEFER Ki BiRAZ CiDDi: 4 YOLCU UÇAğI AFYON ÜZERiNDE AYNI ANDA UFO FiLOSUYLA KARşILAşTI...! SiRiUS UFO UZAY BiLiMLERi ARAşTIRMA MERKEZi`NDEN YAPILAN AÇIKLAMAYA GÖRE 1`i YABANCI, DiğER 3`Ü TÜRK YOLCU UÇAğINCA TANIK OLUNAN BU OLAğANÜSTÜ OLAYDA, PiLOTLARIN VE UÇUş EKiPLERiNiN YAZILI VE SÖZLÜ iFADELERiNE GÖRE, 10 iLA 15 ARAÇTAN OLUşTUğU TAHMiN EDiLEN UFO FiLOSU DAHA SONRA, ÖNCE ANTALYA HAVAALANI, SONRA DA iZMiR ADNAN MENDERES HAVALiMANINDA KALKIşA HAZIRLANAN 2 YOLCU UÇAğININ KAPTAN ve UÇUş EKiPLERiNCE DE YERDEN GÖZLEMLENDi...

SiRiUS UFO UZAY BiLiMLERi ARAşTIRMA MERKEZi`NiN AÇIKLAMASI:

4 YOLCU UÇAğI AFYON ÜZERiNDE AYNI ANDA
U F O FiLOSUYLA KARşILAşTI!!

1 `i YABANCI, DiğER 3`Ü TÜRK YOLCU UÇAğINCA TANIK OLUNAN BU OLAğANÜSTÜ OLAYDA, PiLOTLARIN ve UÇUş EKiPLERiNiN YAZILI ve SÖZLÜ iFADELERiNE GÖRE, 10 iLA 15 ARAÇTAN OLUşTUğU TAHMiN EDiLEN U F O FiLOSU DAHA SONRA, ÖNCE ANTALYA HAVAALANI, SONRA DA iZMiR ADNAN MENDERES HAVALiMANINDA KALKIşA HAZIRLANAN 2 YOLCU UÇAğININ KAPTAN ve UÇUş EKiPLERiNCE DE YERDEN GÖZLEMLENDi...

TOPLAM 6 UÇAK EKiBi TARAFINDAN GÖZLEMLENEN OLAYIN DETAYLARI ve PiLOTLARIN ARAşTIRMA MERKEZiMiZE ve UÇUş EMNiYET BÖLÜMÜNE YOLLADIKLARI YAZILI RAPORLARI ve DiREKT iRTiBAT TELEFONLARI AşAğIDADIR.

TARiH: 01 KASIM 2002
SAAT: 05:30 - 05:45 arasi
YÜKSEKLiK: 22.000 ila 36.000 feet arasi
MEVKii: Afyon - Yalova arasi uçulurken

OLAYA HAVADA TANIK OLAN UÇAKLAR ve UÇUş EKiBi:

1. UÇAK ( UFO Filosuna En yakin Uçak):
Sun Express Air- Uçuş No: 590, Boeing 747
Kapt. Pilot: Ercan Eken
Yrd. Pilot: Sinan Yilmaz
Sun Express Merkez Ofis:
Kaptan Pilot ve Yard. Pilotun yazili raporlari aşağidadir.

2. UÇAK (1.Uçağin arkasindan gelen)
Sun Express Air- TC- SUA B737-800
Kapt. Pilot: Yilmaz Atli
Yrd. Pilot: Bülent Demirtürk
Sun Express Merkez Ofis:
Kaptan Pilot ve Yard. Pilotun yazili raporlari aşağidadir.

3. UÇAK
inter Air- Yolcu Uçaği
Kapt. Pilot: Salim Gönüç
Yrd. Pilot: Fatih Aksoy
inter Air Merkez Ofis:
Kaptan Pilot ve Yard. Pilotun yazili raporlari aşağidadir.

4. UÇAK
Hapag Loyd Yolcu Uçaği
Bu Uçakta, Radar Kuleye Havada Uçan bir Grup Tanimlayamadiklari Uçan Nesneleri rapor etmiş ve bilgi istemişlerdir..

OLAYI YERDEN GÖZLEMLEYEN UÇAKLAR ve EKiBi:
5. UÇAK
Bu önemli olayi Antalya Havalimaninda, Antalya-Sturtgart uçuşunu gerçekleştirmek için Uçak içerisinde hazirliklarini yaparken tüm uçuş ve kabin ekibiyle izleyen Kapt. Pilot Muhsin Aktar`in detayli raporu ektedir..
6. UÇAK
Olayi izmir Adnan Menderes Havalimaninda yerde izleyen bir başka Uçuş Ekibi, Kapt. Pilot Vedat Gürbüz, Kabin Amiri Bilge Yilmaztürk ve Hostes Hatice inceler`in yazili ifadeleri de ektedir..

BU ÇOK ÖNEMi OLAYA TANIK OLMUş KAPTAN ve YRD. PiLOTLARIN, GEREK ARAşTIRMA MERKEZiMiZE GEREKSE UÇUş EMNiYET BÖLÜMLERiNE YOLLADIKLARI YAZILI RAPORLAR EKTEDiR..(ALTTA)
RAPORLARDA, GÖZLEMi YAPAN BU ÖNEMLi TANIKLAR GÖRDÜKLERi CiSiMLERiN KESiNLiKLE METEOR, UYDU VEYA ATMOSFERiK BiR FENOMEN OLMADIKLARINDAN VE BU CiSiMLERiN KESiNLiKLE BiR GRUP UFO OLDUKLARINDAN EMiN OLDUKLARINI AÇIKÇA iFADE ETMişLERDiR..AYRICA MERKEZ BAşKANIMIZ HAKTAN AKDOğAN BU OLAYA TANIK OLMUş TÜM PiLOTLARLA AYRI AYRI TELEFON GÖRÜşMELERi YAPMIş VE BiNLERCE SAAT UÇUş TECRÜBESi OLAN TANIKLAR, HAYATLARINDA BÖYLE BiRşEY GÖRMEDiKLERiNi VE BUNDAN ÇOK ETKiLENDiKLERiNi, VE GÖRDÜKLERiNiN KESiNLiKLE UÇAN BiR GRUP UFO FiLOSU OLDUğUNU BELiRTMişLERDiR..
BU OLAY, MERKEZiMiZ ARACILIğIYLA TÜM DÜNYA`YA ÇOK TANIKLI ÖNEMLi BiR UFO OLAYI OLARAK DUYURULACAKTIR..
BiLGiLERiNiZE SUNULUR..
SAYGILARIMIZLA

SiRiUS U F O UZAY BiLiMLERi ARAşTIRMA MERKEZi
&
ULUSLARARASI U F O MÜZESi

PiLOTLARIN U F O GÖZLEM RAPORLARI

RAPOR 1:
TANIMLANAMAYAN UÇAN NESNE RAPORU
01.11.2002 günü Afyon ` Yalova arasinda 26.000 feet yükseklikte Afyon`dan yaklaşik10 nm. Yalova istikametinde uçtuktan sonra saat11 istikametinde parlak bir işik gördüm. iniş farlarini yakmiş bir uçak ( zaman zaman uçaklar birbirlerine yaklaşirken iniş farlarini yakarlar) görüntüsüne benziyordu. Hatta 1996 yilinda görülen Halley-Bob kuyruklu yildizinin görünüsünü hatirladim. Çünkü arkasinda küçük bir iz birakiyordu . First Officer Sinan Yilmaz`a bu işiğin ne olabileceğini sordum. iniş farlarini yakmiş bir uçak olabileceğini söyledi. irtifasinin bu istikamette 41.000 feet olabileceğini fakat bunun daha yüksek olduğunu söyledim. Görülen işikli nesnenin yaklaşik uçuş istikameti 060 derece idi.
Nesne bize yaklaştiğinda arkasinda düzenli araliklarla yanip sönen bir işik gördüm. Bunun ne olabileceğini düşünürken bir kaç devamli yanan işik gördüm. Bu arada iniş fari olarak düşündüğüm işik yavaş yavaş değişmeye , küçülmeye başladi. Bunun neden olabileceğini düşünürken nesne saat 12 istikametimize yaklaşti . 10-15 kadar küçük , fakat mesafeye göre hesaplayinca yaklaşik Boeing 747 uçaği büyüklüğüne yakin nesneler birbirlerine1-2 nm. Mesafede uçuyorlardi . olay yaklaşik 1.5 dakika sürdü. Nesneler gözden kaybolurken radara yerel saatle 5.44`de tanimlanamayan bu uçan nesneleri rapor ettik.
Ercan Eken Kapt. Pilot
SUN EXPRESS AiR
--------------------------
RAPOR :2
Tarih : :01.11.2002
Saat : 0544 UTC
Yer : Türkiye , Afyon şehrinin 15 nm. KuzeyBatisi
Konu : Tanimlanamayan Uçan Cisimler Gözlemi
Ben Sinan Yilmaz , Sunexpress Havayollarinin Antalya`dan kalkip Salzburg, Avusturya istikametine giden xq 590 sefer sayili Boeing 747 uçağinda yardimci pilot olarak görev aldim. Meslektaşim Kaptan Pilot Ercan Eken ile birlikte saat UTC 03.38`de Antalya`dan havalandik ve uçuş planimizdaki güzergahimiza göre kuzeye doğru yöneldik. 36.000 feet yüksekliğe tirmandiktan sonra uçaği otomatik pilota geçirdik. Afyon KFK üzerinde kontrol noktamizi geçtikten sonra siradaki kontrol noktamiz olan Yalova şehrine doğru 330 derecelik dönüş yaptik.Saat tam olarak 05.44 UTC`de KFK kontrol noktasindan 15 nm. uzaklaştiğimiz sirada kaptanimiz uçağimizin sol yönünde parlak beyaz renkte büyük bir işik olduğunu fark etti. Aramizda geçen konuşma tam olarak aşağidaki gibidir:
Kaptan Pilot Eken ` Bu bir uçak mi ? `
Yardimci Pilot Yilmaz ` Evet , sanirim öyle`
Kaptan Pilot Eken ` Sence uçuş yüksekliği ne kadardir ?`
Yardimci Pilot Yilmaz ` Sanirim 41.000 feet `
Kaptan Pilot Eken ` Işiklarini neden yakmiş? `
Yardimci pilot Yilmaz ` Bilmiyorum `
Tanimlanamayan cismi sol taraftan sağimiza doğru bizden daha yüksekte sabit bir irtifada uçarken izlemeye devam ettik. Uçuş rotamizdan geçtiği sirada bunun bir uçak olmadiğini , tanimlanamayan bir uçan cisim olduğunu anladik. Aslinda ben birbirine çok yakin şekilde uçan 10-15 tane sabit beyaz işik ve bunlarin altinda düzenli olarak bir işaret işiği gibi yanip sönen parlak beyaz bir işik gördüm. Bu birarada uçan beyaz işiklar , arkalarinda sarimsi, parlak beyaz bir iz birakiyorlardi ve uçağimizin sağ tarafina doğru geçtikleri sirada birbirlerinden gitgide uzaklaşmaya başladilar. Cismi ilk gördüğümüz andan görüş alanimizdan çikmasina geçen toplam süre 40 saniye idi ve bu nedenle cismin kesinlikle ses hizinin üzerinde uçtuğuna karar verdim.
Tanik olduğum cismin bir uçak , meteor yada kuyruklu yildiz olmadiğindan kesinlikle %100 eminim. Tanik olduğumuz cisim kesinlikle bir UFO`ydu.
En iyi dileklerimle,
Pilot Sinan Yilmaz , SUN-EXPRESS AiR
---------------------------
RAPOR: 3
Haktan bey ve ilgililerin dikkatine, 05.11.2002
Bugun telefonda da konustugumuz gibi bende ayni gun o bolgede ucan diger pilot arkadaslarim gibi afyon yakinlarindaki yabanci cisimlere sahit oldum. O gun(1 kasim 2002)afyon a yaklasik 50 mil kala yardimci pilot arkadasim soldan uzerimize dogru gelen kuvvetli bir isikla beni uyardi ve bende uzerimize gelen isigin bize carpabilecegini zannederek ani bir reflexle auto-pilottan cikma hamlesi yaptim.Yabanci cisim bir ufuktan obur ufka yaklasik 100 saniye civarinda uctu ve bu arada izleme imkani bulduk hatta kabin amirini de kokpit e cagirip ona da gosterdik.
Tam onumuzdeyken bir butunmus gibi gorunen cisim sag ufukta kaybolurken bircok uniteye ayrildi Fotoraf makinam yanimda olmasina ragmen heyecandan olsa gerek foto cekemedim ama daha sonra afyon a 34 000 feet geldigim yaklasik 10 000 feetyukarda biraktiklari iz in(-contrail-veya duman herne derseniz) fotorafini cekebildim 1,5 MB buyuklugunde oldugu icin internetten gonderemiyorum. Saygilarimla
Yilmaz Atli Kaptan Pilot
---------------------------
RAPOR 4:
SUN EXPRESS UÇUş EMNiYET BÖLÜMÜNE
01 Kasim 2002 tarihinde AYT-DRS seferi için 05.29 da Antalyadan kalkiş yaptik. 24000 feet`e tirmanirken yaklaşik 22000 feet irtifada ve Afyon`a yaklaşik 20-30 nm kala gün ağarmaya yakin uçağin saat 10 istikametinde batidan doğuya doğru hareket eden büyük bir işik kümesi gördük. Başlangiçta ne olduğuna karar veremedik ve kendi aramizda cismin hareketini izlerken gördüğümüz işiğin büyük bir göktaşi olabileceğini öncelikle konuştuk. Fakat daha sonra, önceki gözlemlerimize göre göktaşi kaymasinin yaklaşik 1-2 saniye sürdüğünü ve bu zaman sonunda atmosferde dağilarak kaybolduğunu konuştuk. Fakat zaman geçtikçe işik kümesinin hareketinin çok daha yavaş olduğunu ve daha önce gördüğümüz göktaşi kaymalarindaki kütleden çok daha büyük olduğunu farkettik yaklaşik 1 dakika süresince bati doğu istikametinde düz bir şekilde uzaklaşti.
Saat 12 istikametine yaklaştiğinda bunun göktaşi olamayacağini anladik, kendi aramizdaki konuşmada bunun bir uçak olabileceğini ve çikardiği kizililliktan dolayi ciddi bir emegency yaşayan ve hatta düşen bir uçak olabileceğini konuştuk. Saat tam 12 istikametine geldiğinde is önünde kizil işik kümesi arkasinda ise geriye doğru uzanan küçük işik şekilleri ve en sonunda ise uçağin beacon`i gibi yanip sönen bir işik daha gördük. Bu bize göre kesinlikle bir uçak veya göktaşi değildi. Sanki bir işik kümesinin içinde toplu olarak hareket eden parlak görüntülerdi.Saat 1-2 istikametine geldiklerinde ise işik kümesi yok oldu ve küçük parlak görüntüler birbirlrinden uzaklaşarak va parlaklik saçarak dağildilar. Yaklaşik 5 dakika sonra uçağin biraktiği kontrail izine benzer bir iz gördük ve bu izi digital kamera ile çektik.
Sonuç olarak şahsi düşüncem : Bunun kesinlikle bir götkaşi olmadiği ve tam 12 istikametindeki gördüğüm görüntüye göre toplu olarak hareket eden, tanimlanamayan parlak cisimler veya şekillerdi.
Bülent Demirtürk Pilot, First Officer
---------------------
RAPOR: 5
TANIMLANAMAYAN UÇAN CiSiMLER GÖZLEM RAPORUDUR:
01.11.2002 tarihinde münich hava alani için antalya hava alanindan 03.30`da kalkiş yaptiktan 14 dakika sonra afyona yaklaşik 30 nm mesafede 30.000 feet kat edilirken birden batidan yaklaşan bir işik dikkatimizi çekti. Öncelikle bize dogru yaklaşan bir uçak olarak olayi değerlendirdik vE pür dikkat dişariya herhangi bir kazaya meyil vermemek için bakmaya başladik. ancak işik yaklaştikça büyümeye ve çok büyük bir kütlenin ortaya çiktiğini görmeye başladik.Hayret içinde buneya ! diyerek birbirimize baktiktan sonra dişarida geçmekte olan kütleyi donmuş bir vaziyette izlemeye başladik. bu kütle bize göre 15.000 - 20.000 feet daha yukarida ve sürati bizimkinin 2-2.5 kati hizinda idi. ilk bakişta nekadar tekparça gibi görülsede hizalarimiza geldiğinde cismin ortada büyük bir kütle ( diğerlerine göre işiği daha büyük) ve kenarlarinda kolunda uçan sanki onlarca uçaktan oluşmuş gibiydi. ilk aklima tanker uçagindan yakit ikmalimi yapiliyor diye bir düşünce geçti. ama okadar uçakla olmasi imkansiz diye düşündüm.
Olaya her iki pilotta anlam verememiştik. ve ankara yaklaşma radarina önümüzde herhangi bir trafik veya cismi takip edip etmediklerini sorduk kendileri hiçbir trafigin olmadigini söylediler.Bunun üzerine sunexpres de uçan arkadşlarda ayni cismi gördüklerini ve tanimlanamayan yabanci bir cisim oldugunu belirttiler.. askeri radarla da temasa geçilmesine ragmen herhangi bir eko da radarlarda görünmedi. işin ilginç yani ise sanki bütün konuşmalarimizi duyarcasina işik kütlesinin bir anda yok olmasiydi.
cismi tarif ed ecek olursam. öntarafi daha parlak ve büyük bir işik.yanlara dogru yarin daire biçiminde birsürü işik kütlesi ve arkatarafa dogru konik şekilde uzamaktaydi..
Saygilarimla,
Fatih Aksoy, inter Air Pilotu
---------------------------------

OLAYI YERDEN GÖZLEMLEYEN UÇAKLAR ve EKiBLERiN RAPORLARI:

RAPOR:6
RAPORDUR
1 Kasim 2002 günü izmir Adnan Menderes Havaalaninda uçağa giderken terde Afyon istikametinde havada uçan 4-5 madde ve arkasinda iz birakan cisimler gördük. Bilahare bu cisimler giderek kayboldu.
Görülme zamani : 05.40 ile 05.50 arasi.
Vedat Gürbüz, Kaptan Pilot
Bilge Yilmaztürk, Kabin Amiri
Hatice inceler, Kabin memuru

RAPOR: 7
KONU : TANIMLANAMAYAN UÇAN NESNELER
Ben Antalya`da konuşlu bir havayolu şirketinde kaptan pilot olarak görev yapmaktayim. 01.11.2002 günü Antalya-Stutgart-Antalya uçuşunu gerçekleştirmek için uçak içerisinde hazirliklarimizi yaprken yaklaşik olarak 05.35 / 05.40 siralarinda gökyüzünde ne olduğunu tanimlayamadiğimiz bir uçan nesneyi gördüm.
Detayli olarak açiklamak gerekirse olay şöyle gerçekleşti :Tüm hazirliklarimizi bitirmiş ve yolcularin uçağa gelmelerini bekliyorduk . Kabindeki arkadaşlarimin da hazirliklarini bitirdiklerini teyid etmek için onlarla görüşmek üzere kabine girmiş ve onlarla konuşmaya başlamişken kapida beklemekte olan kabin memuru arkadaşim `Kaptanim birdakika buraya gelebilirmisini size birşey göstermek istiyorum` diyerek bana seslendi. Kapidan dişariya çiktiğimda bana gökyüzünü göstererek `Bu uçan şey nedir?` diye sordu. Uçağimizin burnu bati istikametine doğru dönüktü. Buradan yaklaşik Kuzey/ Kuzeybati istikametine doğru baktiğimizda bu uçan garip nesneyi gördüm. Yüksekliğini kestirmemin mümkün olmadiği, bir uçaktan daha hizli, ama bir yildiz ya da göktaşi kaymasindansa daha yavaş hareket eden, yuvarlak bir alev topunu andiran arkasindan da bir miktar işik hüzmesi birakan, batidan doğuya doğru hareket eden, doğuya doğru uzaklaştikça alev ya da işiğinin feri gittikçe azalan sonra da ufukta kaybolan bu nesneyi yaklaşik olarak 30 -40 saniye süreyle izleyebildim.-
Ancak tahmini olarak benim görmemden bir 15-20 sn. Kadar önce gökyüzünde görülmeye başlamiş olabilir diye düşünüyorum. Ayni olayi , bizden önce havalanmiş olan diğer kaptan arkadaşlarimizin görmüş olduklarini öğrendim ve kendileriyle , benim gördüklerimin birbirini teyit eder mahiyette olduğunu öğrendim.
ilgililerin bilgilerine sunarim.
Saygilarimla,
Muhsin AKTAR, Kaptan Pilot

07.11.2002 12:46, 7769 kez okundu 2 kez tavsiye edildi.

Yorumlar

06-10-2010 20:37:34 | birol | 88.23..xxx

anlatılanlar kesinlikle ve kesinlikle doğrudur.İzmirde oturuyorum ve izmirdeki pilotların gördüğünü aynen bende gördüm ama ufo olabileceğini düşünmemiş, göktaşı olabileciğini düşünmüştüm, korkudan bildiğim bütün duaları okudum.ama gerçek tek UFO.

Diğer Yazılar
Hayvanlar aleminde son 40 yılın en büyük keşfi
Uzay`dan Dünya muhteşem gözüküyor
14 yılda nükleer güçte 26 asteroid düştü
Apple`dan geri dönüşüm hamlesi
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Bütçe Komisyonu Görüşmeleri
Türkiye Girişimcileri Ödül Töreni…
50 milyon virüse karşı mücadele verecekler
Cep telefonları ve Baz İstasyonları Denetim Altında
Güvenli İnternet Kullanımı için Öneriler
Antalya Buluta Taşınıyor
PTT`den posta tarihini değiştirecek proje
Trend Micro çocuk pornosuna savaş açtı
Sonsuzluğun ve Evrenin İlk Fotoğrafları Çekldi
Görme Engelller için Araba Üretiliyor
Kısmi Ay Tutulması
MBIS`ten Yazılım Danışmanları Yetiştirme Programı
Youtube Yasağına Devam
Ferrariniz Takipte
Türk Telekom`dan İTÜ`de Dev Ar-Ge Merkezi
Google TV ve Internet
Etiketler :

Foto Galeri