Tahtalı Dağ Sırası - antalyamiz.com

Tahtalı Dağ Sırası

Tahtalı Dağ sırası batı Akdeniz Bölgesi'nde, Antalya Körfezi'nin batı kenarı boyunca güney-kuzey yönünde uzanan Tahtalı Dağ Sırası, Anadolu Yarımadası'nın tüm güney kenarı boyunca uzanan Büyük Toros Dağları dizisinin en batıdaki bölümünü oluşturan Teke Torosları grubuna dahildir. Antalya Körfezi batısındaki tüm Toros Dağları, "Teke Torosları" olarak adlandırılır. Antalya yöresinin güneybatısında, yani Antalya Körfezi'nin hemen batı kıyısındaki dağlar "Beydağ-Tahtalı Dağ Sırası" (Kıyı Beydağları) olarak, onun hemen batısındaki Akdağlar sırası ise çoğul olarak "Beydağları" (Merkezi Beydağları) olarak tanımlanmıştır. Aynı amaçla Beydağları birimi içinde, kuzeyde Alakır Çayı Vadisi batısı boyunca uzanan yüksek kalker dağ kütlesi "Akdağlar Sırası" adıyla anılmaktadır.

Tahtalı Dağ Sırası, genelde doğu-batı yönünde uzanan Toros Dağları Sırası'nın bu genel uzanımına dik bir konumda yer alır ve kıyı boyunca uzanan güney-kuzey yönlü fay çizgisinin hemen batısında bulunur. Tahtalı Dağı, "Beydağ-Tahtalı Dağ Sırası"nın en yüksek zirvesidir. Akdeniz Ülkeleri çanağında kıyıya en yakın (11 km) ve en yüksek (2366 m) dağ olma özelliği ile dünya dağları arasında önemli bir yere sahiptir.

Antalya'nın güneyinde bulunan Tahtalı Dağı'nın doğu kıyı şeridinde Kemer ilçesi ile güneyde Kiriş, Çamyuva, (Phaselis Antik Kenti) Tekirova, Çıralı ve Adrasan yerleşim alanları bulunmaktadır. Dağa en yakın güneyinde Beycik (850 m), kuzeyinde Gedelme ve Yayla Kuzdere (900 m) köyleri yer almaktadır. Tahtalı Dağı, batısında Alakır Vadisi ile Merkezi Beydağları'ndan ayrılmaktadır. Kıyıdan birden yükselmesi, doğu ve kuzey yamaçlarında 1200 m'ye varan dik yüzeyler oluşmasına sebep olmuştur.

Adını yaban güvercinlerinin en büyüğünden alan Tahtalı Dağı, bitki örtüsü çeşitliliği, endemik bitkileri ve yaban hayatı ile Milli Park olmasında önem taşır. Dünya dağcılık sporunda da önemli bir yere sahiptir ve farklı rotalardan tırmanışlar yapılmaktadır. Kıyı bandındaki turizm tesisleri, bölgenin doğal değerlerinin korunması ile önem kazanmaktadır. Bu denge bozulduğu takdirde, bölge turizmi de tehlike altına girecektir.

10 Ekim 2007 | Kemer | 8952 kez okundu | 0 kez tavsiye edildi | Kaynak: Bilinmiyor
Yorum Ekle
Benzer Haberler
antalyamiz.com -
Phaselis Antik Kenti: Tarihi Mozaikler Turistlerin Hatırası Oluyor
devamı
antalyamiz.com -
Kiriş Koyu
devamı
antalyamiz.com -
Kemer Uluslararası Sualtı Günleri Başlıyor
devamı
antalyamiz.com -
Batık Ada
devamı
antalyamiz.com -
Tekirova Üç Adalar
devamı
antalyamiz.com -
Üç Din İçin Barış Mesajı: Üç Savaş Gemisi Üçadalar'da Batırılacak
devamı
antalyamiz.com -
Tekirova’da Tahtalı Dağı’na Teleferik Kuruluyor
devamı
antalyamiz.com -
II. dünya Savaşı Tanığı Balta Kafa Paris Batığı
devamı
antalyamiz.com -
Üç Limanlı antik Şehir : Phaselis
devamı
antalyamiz.com -
Tahtalı Dağı (2366 m.) Gerçekleri ve Efsanesi
devamı